FH12-26S-1SH
Hirose
FH12-26S-1SH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH12-26S-1SH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH12-26S-1SH
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH12
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:*FH12-26S-1SH
FH1226S1SH
HFB26CT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:26
Locking Feature:Flip Lock
Housing Material:Polyamide (PA), Nylon
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.079" (2.00mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A