FH12-10S-0.5SV(54)
Buy FH12-10S-0.5SV(54) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH12-10S-0.5SV(54)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC VERT 10POS SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH12
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:586-0560-2-54
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Polyamide (PA), Nylon
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.142" (3.60mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Current Rating:0.5A