FH10A-30S-1SHB
Hirose
FH10A-30S-1SHB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH10A-30S-1SHB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH10A-30S-1SHB
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH10A
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tube
Other Names:*FH10A-30S-1SHB
HFH30T
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:30
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Locking Feature:Slide Lock
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Housing Color:Natural
Height Above Board:0.118" (3.00mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Board Guide, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A