FGJ.3B.316.CYPD10
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGJ.3B.316.CYPD10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGJ.3B.316.CYPD10
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:316
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3B
Packaging:Bulk
Orientation:J
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:16
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:8A
Contact Material:Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:59.0µin (1.50µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets
Color:Silver
Cable Opening:0.362" ~ 0.394" (9.20mm ~ 10.00mm)