FGJ.3B.304.CLLD92Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGJ.3B.304.CLLD92Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGJ.3B.304.CLLD92Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG FMALE 4POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:304
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3B
Packaging:Bulk
Orientation:J
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:4
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:19A
Contact Material:Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:59.0µin (1.50µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets
Color:Silver
Cable Opening:0.303" ~ 0.362" (7.70mm ~ 9.20mm)