FGH60N60SMD-F085
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
FGH60N60SMD-F085
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGH60N60SMD-F085 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGH60N60SMD-F085
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IGBT 600V 120A 600W TO247
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 440 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs450 pcs900 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 60A
Test Condition:400V, 60A, 3 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:22ns/116ns
Switching Energy:1.59mJ (on), 390µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247-3
Series:Automotive, AEC-Q101
Reverse Recovery Time (trr):42ns
Power - Max:600W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Other Names:FGH60N60SMD_F085
FGH60N60SMD_F085-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:Field Stop
Gate Charge:280nC
Detailed Description:IGBT Field Stop 600V 120A 600W Through Hole TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm):180A
Current - Collector (Ic) (Max):120A