FGG.3B.318.CYCD62
Buy FGG.3B.318.CYCD62 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGG.3B.318.CYCD62
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:318
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:18
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:7A
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.193" ~ 0.244" (4.90mm ~ 6.20mm)