FGG.2B.304.KLAD52Z
Buy FGG.2B.304.KLAD52Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGG.2B.304.KLAD52Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 4POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:304
Shell Material:Brass
Shell Finish:Black Chrome
Series:2B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:4
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:15A
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Black
Cable Opening:0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)