FGG.1K.302.CYCC65Z
Buy FGG.1K.302.CYCC65Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGG.1K.302.CYCC65Z
Manufacturer LEMO
Description CONN INLINE PLUG
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:302
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1K
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:2
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Current Rating:15A
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)