FGA40N60UFDTU
onsemi
FGA40N60UFDTU
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGA40N60UFDTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGA40N60UFDTU
Manufacturer onsemi
Description Igbt 600V 40A 160W TO3P
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17607 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3V @ 15V, 20A
Test Condition:300V, 20A, 10 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:15ns/65ns
Switching Energy:470µJ (on), 130µJ (off)
Supplier Device Package:TO-3PN
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):95ns
Power - Max:160W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-3P-3, SC-65-3
Other Names:FGA40N60UFDTU_NL
FGA40N60UFDTU_NL-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:-
Gate Charge:77nC
Detailed Description:IGBT 600V 40A 160W Through Hole TO-3PN
Current - Collector Pulsed (Icm):160A
Current - Collector (Ic) (Max):40A