FGA.1B.314.CLAD42Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FGA.1B.314.CLAD42Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGA.1B.314.CLAD42Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 14POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:314
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1B
Packaging:Bulk
Orientation:A
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:14
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:2A
Contact Material:Brass
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.122" ~ 0.165" (3.10mm ~ 4.20mm)