FG28X7R1H683KNT00
TDK Corporation
FG28X7R1H683KNT00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FG28X7R1H683KNT00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FG28X7R1H683KNT00
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Series:FG
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.068µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.068µF