FG18C0G2A560JNT06
TDK Corporation
FG18C0G2A560JNT06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FG18C0G2A560JNT06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FG18C0G2A560JNT06
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 56PF 100V C0G RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 246 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Series:FG
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial
Other Names:445-173245-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Style:Formed Leads
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:56pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:56pF