FG18C0G2A272JNT00
TDK Corporation
FG18C0G2A272JNT00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FG18C0G2A272JNT00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FG18C0G2A272JNT00
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 2700PF 100V C0G RADIAL
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Series:FG
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2700pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:2700pF