FFWE6L0107KJ7
AVX Corporation
FFWE6L0107KJ7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFWE6L0107KJ7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFWE6L0107KJ7
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 100UF 10% 1KVDC SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Male
Size / Dimension:3.307" Dia (84.00mm)
Series:FFWE
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:478-9667
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.772" (45.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:100µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:100µF