FFVS6K0226K--
AVX Corporation
FFVS6K0226K--
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFVS6K0226K-- with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFVS6K0226K--
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 22UF 10% 600VDC SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:600V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Threaded, Male
Size / Dimension:3.327" Dia (84.50mm)
Series:FFVS
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:478-5820
FFVS6K0226K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:1.772" (45.00mm)
Height - Seated (Max):1.378" (35.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:22µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Capacitance:22µF