FFH50US60S-F085
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
FFH50US60S-F085
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFH50US60S-F085 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFH50US60S-F085
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE GEN PURP 600V 50A TO247-2
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 573 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs450 pcs900 pcs1350 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.69V @ 50A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600V
Supplier Device Package:TO-247-2
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101, Stealth™
Reverse Recovery Time (trr):163ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-2
Other Names:FFH50US60S_F085
FFH50US60S_F085-ND
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 600V 50A Through Hole TO-247-2
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 600V
Current - Average Rectified (Io):50A