FFA.2S.310.CLLC62Z
Buy FFA.2S.310.CLLC62Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFA.2S.310.CLLC62Z
Manufacturer LEMO
Description CONN CIRC PLUG 10POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:310
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2S
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:10
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7A
Contact Material:Brass, Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets and Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)