FFA.2S.306.CLAC42
Buy FFA.2S.306.CLAC42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFA.2S.306.CLAC42
Manufacturer LEMO
Description CONN CIRC PLUG 6POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:306
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2S
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:6
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:12A
Contact Material:Brass, Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets and Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)