FFA.1E.120.CTAC55Z
Buy FFA.1E.120.CTAC55Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFA.1E.120.CTAC55Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 1POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:120
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1E
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:1
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:1 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:18A
Contact Material:Brass
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)