FFA.0S.304.CLAC32Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFA.0S.304.CLAC32Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFA.0S.304.CLAC32Z
Manufacturer LEMO
Description CONN CIRC PLUG 4POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:304
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:0S
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:4
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7A
Contact Material:Brass, Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets and Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)