FF225R12ME4PB11BPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FF225R12ME4PB11BPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FF225R12ME4PB11BPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOD IGBT MED PWR ECONOD-4
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS Compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
6 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 225A
Supplier Device Package:Module
Series:EconoDUAL™ 3
Power - Max:20mW
Package / Case:Module
Other Names:FF225R12ME4P_B11
SP001505410
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
NTC Thermistor:Yes
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Input Capacitance (Cies) @ Vce:13nF @ 25V
Input:Standard
IGBT Type:Trench Field Stop
Detailed Description:IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200V 450A 20mW Chassis Mount Module
Current - Collector Cutoff (Max):3mA
Current - Collector (Ic) (Max):450A