FEP16CT-E3/45
Vishay Precision Group
FEP16CT-E3/45
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FEP16CT-E3/45 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FEP16CT-E3/45
Manufacturer Vishay
Description 16 A 150 V 35 ns Dual Common Cathode Plastic Ultrafast Rectifier TO-220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38758 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950mV @ 8A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):35ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:FEP16CT-E3/45-ND
FEP16CT-E3/45GI
FEP16CTE345
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:53 Weeks
Diode Type:Standard
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 150V 16A Through Hole TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr:10µA @ 150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):16A