FDG.2B.306.CYCD52Z
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FDG.2B.306.CYCD52Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FDG.2B.306.CYCD52Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:306
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:6
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:12A
Contact Material:Brass
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)