FDD1-17238EBKW42
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FDD1-17238EBKW42
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FDD1-17238EBKW42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FDD1-17238EBKW42
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
(In US Dollars)
12 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:1.9 lbs (861.8g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:48VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:1.543 in H2O (384.4 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Series:HPLC, FDD1-17238
RPM:4800 RPM
Power (Watts):54.2W
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Noise:72.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Steel
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:50000 Hrs @ 25°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:1.13A