FCR1WSJT-52-3K6
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCR1WSJT-52-3K6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCR1WSJT-52-3K6
Manufacturer Yageo
Description RES 1W 5% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-500/ +350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Series:FCR
Resistance:3.6 kOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:3.6 kOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film