FCR-25JT-52-27R
Buy FCR-25JT-52-27R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCR-25JT-52-27R
Manufacturer Yageo
Description RES 1/4W 5% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-500/ +350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Series:FCR
Resistance:27 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Features:Flame Proof, Safety
Detailed Description:27 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film