FCPF250N65S3R0L
onsemi
FCPF250N65S3R0L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCPF250N65S3R0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCPF250N65S3R0L
Manufacturer onsemi
Description N-Channel 650 V 12A (Tj) 31W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 25204 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 1.2mA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-220F-3
Series:SuperFET® III
Rds On (Max) @ Id, Vgs:250 mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max):31W (Tc)
Package / Case:TO-220-3 Full Pack
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Lead Free Status:Lead free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1010pF @ 400V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:24nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 12A (Tc) 31W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:12A (Tc)