FCP1210C104J-G3
Cornell Dubilier Electronics
FCP1210C104J-G3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCP1210C104J-G3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCP1210C104J-G3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs10000 pcs14000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:16V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:FCP
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Other Names:338-3627-2
FCP1210C104J-G3-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.091" (2.30mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS)
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 16V Polyphenylene Sulfide (PPS) 1210 (3225 Metric)
Capacitance:0.1µF