FCN2825E224K-Y
Cornell Dubilier Electronics
FCN2825E224K-Y
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCN2825E224K-Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCN2825E224K-Y
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC 2825
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.280" L x 0.248" W (7.10mm x 6.30mm)
Series:FCN
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2825 (7163 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2825 (7163 Metric)
Capacitance:0.22µF