FCN2416H124J
Cornell Dubilier Electronics
FCN2416H124J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCN2416H124J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCN2416H124J
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC 2416
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±5%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Series:FCN
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:2416 (6041 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Detailed Description:0.12µF Film Capacitor 40V 50V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2416 (6041 Metric)
Capacitance:0.12µF