FCN1913E152K-E1
Cornell Dubilier Electronics
FCN1913E152K-E1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCN1913E152K-E1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCN1913E152K-E1
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP FILM 1500PF 10% 250VDC 1913
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm)
Series:FCN
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1913 (4833 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.063" (1.60mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Detailed Description:1500pF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric)
Capacitance:1500pF