FCE17C37SC69B
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCE17C37SC69B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCE17C37SC69B
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:FCE17
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Board Side (M3)
Features:Filter, Mounting Brackets
Detailed Description:37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.590" (14.99mm)