FCE17C37PA440
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
FCE17C37PA440
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCE17C37PA440 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCE17C37PA440
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 60 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:4 (DC, C)
Packaging:Bulk
Other Names:FCE17-C37PA-440
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:37
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Flange Feature:Housing/Shell (4-40)
Features:Board Lock, Filter, Grounding Indents
Detailed Description:37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)