FCE17A15PA65B
Buy FCE17A15PA65B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCE17A15PA65B
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:FCE17
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:15
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Housing/Shell (M3)
Features:Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Detailed Description:15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:-
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)