FCC17B25SB49B
Buy FCC17B25SB49B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCC17B25SB49B
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:200V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:FCC17
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic, Glass Filled
Flange Feature:Board Side (4-40)
Features:Filter, Mounting Brackets
Detailed Description:25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A
Contact Type:Signal
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Form:Machined
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Contact Finish:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Connector Style:D-Sub
Color:Black
Backset Spacing:0.405" (10.29mm)