FCC17A15SM680
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FCC17A15SM680 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FCC17A15SM680
Manufacturer Amphenol Commercial Products
Description CONN D-SUB RCPT 15P STR SLDR CUP
(In US Dollars)
60 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:200V
Termination:Solder Cup
Shell Size, Connector Layout:2 (DA, A)
Shell Material, Finish:Steel, Tin Plated
Series:FCC17
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:15
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Flange Feature:Cable Side (M3)
Features:Filter
Detailed Description:15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating:5A