FC1-18-L1-T-LC
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FC1-18-L1-T-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FC1-18-L1-T-LC
Manufacturer Samtec, Inc.
Description 1MM SINGLE ROW CONNECTOR
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Series:FC1
Pitch:0.039" (1.00mm)
Packaging:Tube
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Number of Positions:18
Mounting Type:Surface Mount
Mating Cycles:25
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Locking Feature:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Housing Color:Black
Height Above Board:0.204" (5.18mm)
Flat Flex Type:FFC
Features:Board Lock, Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:18 Position FFC Connector Contacts, Vertical, 2 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Current Rating:2A per Contact