FBL12G24M1A
NMB Technologies Corp.
FBL12G24M1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FBL12G24M1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FBL12G24M1A
Manufacturer NMB Technologies Corp.
Description FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 51 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.595 lb (269.89g)
Voltage Range:14 ~ 27.6VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.189 in H2O (47.1 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:FBL
RPM:2100 RPM
Power (Watts):2.98W
Other Names:P11027
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:35.5 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:-
Material - Blade:-
Lifetime @ Temp.:30000 Hrs @ 25°C
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.124A