FB6S053JA1R3000
JAE Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FB6S053JA1R3000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FB6S053JA1R3000
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN FPC BOTTOM 53POS 0.30MM R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FB6
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:53
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.047" (1.20mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Low Insertion Force (LIF)
FFC, FCB Thickness:0.15mm
Detailed Description:53 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.35A per Contact