FB10S027JA2R6000
JAE Electronics, Inc.
FB10S027JA2R6000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FB10S027JA2R6000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FB10S027JA2R6000
Manufacturer JAE Electronics, Inc.
Description CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FB10
Pitch:0.012" (0.30mm)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:670-2662-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:27
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mating Cycles:20
Material Flammability Rating:-
Locking Feature:Flip Lock
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Housing Material:Plastic
Housing Color:White
Height Above Board:0.035" (0.88mm)
Flat Flex Type:FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.20mm
Detailed Description:27 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.35A