FAN7621N
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FAN7621N with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FAN7621N
Manufacturer onsemi
Description PFM Controller for Half-Bridge Resonant Converter
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 34988 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):11.3 V ~ 25 V
Voltage - Start Up:14.5V
Voltage - Breakdown:-
Topology:Half-Bridge
Supplier Device Package:16-DIP
Series:-
Power (Watts):200W
Packaging:Tube
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Isolation:Isolated
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Internal Switch(s):No
Frequency - Switching:Up to 300kHz
Fault Protection:Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Duty Cycle:50%
Detailed Description:Converter Offline Half-Bridge Topology Up to 300kHz 16-DIP