FAD1-12738CBKW12
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FAD1-12738CBKW12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FAD1-12738CBKW12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FAD1-12738CBKW12
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:0.816 lb (370.13g)
Voltage Range:10.8 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.550 in H2O (137.0 Pa)
Size / Dimension:Square - 127mm L x 127mm H
Series:FAD1-12738
RPM:4100 RPM
Power (Watts):23.40W
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:62.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Plastic
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:1.95A