FAD1-12038ESMW12
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FAD1-12038ESMW12
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FAD1-12038ESMW12 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FAD1-12038ESMW12
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:0.518 lb (234.96g)
Voltage Range:43.2 ~ 52.8VDC
Voltage - Rated:48VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.228 in H2O (56.8 Pa)
Size / Dimension:Square - 120mm L x 120mm H
Series:FAD1-12038
RPM:2540 RPM
Power (Watts):6.24W
Operating Temperature:14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Noise:45.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Plastic
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.130A