FAD1-08025CBLW12-A
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FAD1-08025CBLW12-A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FAD1-08025CBLW12-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FAD1-08025CBLW12-A
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Width:25.00mm
Weight:0.159 lb (72.12g)
Voltage Range:10.8 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.068 in H2O (17.0 Pa)
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Series:FAD1-08025-A
RPM:2000 RPM
Power (Watts):1.08W
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:23.6 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Plastic
Material - Blade:Plastic
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.090A