FAD1-05010BAHW11
Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
FAD1-05010BAHW11
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FAD1-05010BAHW11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FAD1-05010BAHW11
Manufacturer Fan-S Division / Qualtek Electronics Corp.
Description FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Width:10.50mm
Weight:0.04 lb (18.14g)
Voltage Range:-
Voltage - Rated:5VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.100 in H2O (24.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 50mm L x 50mm H
Series:FAD1-05010
RPM:5000 RPM
Power (Watts):1.10W
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:27.5 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Plastic
Material - Blade:Plastic
Lifetime @ Temp.:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.220A