FA1113F-730-TR
Stanley Electric
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FA1113F-730-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FA1113F-730-TR
Manufacturer Stanley Electric
Description LED ORANGE DIFFUSED SMD R/A
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Wavelength - Peak:609nm
Wavelength - Dominant:605nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Viewing Angle:134°, 150°
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.10mm L x 1.00mm W
Series:1113F
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, No Lead
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Millicandela Rating:65mcd
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lens Transparency:Diffused
Lens Style/Size:Rectangle with Domed Top, 1.70mm x 0.60mm
Lens Color:White
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):0.60mm
Features:-
Detailed Description:Orange 605nm LED Indication - Discrete 1.9V 2-SMD, No Lead
Current - Test:20mA