F950J107KTAAQ2
AVX Corporation
F950J107KTAAQ2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F950J107KTAAQ2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F950J107KTAAQ2
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411
(In US Dollars)
2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.138" L x 0.106" W (3.50mm x 2.70mm)
Series:F95, Frameless™
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1411 (3528 Metric)
Other Names:478-8390-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Manufacturer Size Code:T
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.063" (1.60mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):600 mOhm
Detailed Description:100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 1411 (3528 Metric) 600 mOhm
Capacitance:100µF