F931C156KAA
Nichicon
F931C156KAA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F931C156KAA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F931C156KAA
Manufacturer Nichicon
Description CAP TANT 15UF 16V 10% 1206
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 692 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:16V
Type:Molded
Tolerance:15µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:A
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:F93
RoHS Status:Cut Tape (CT)
Polarization:1206 (3216 Metric)
Other Names:493-4152-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:F931C156KAA
Lifetime @ Temp.:3 Ohm
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:15µF ±10% Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 3 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance):±10%