F930J477MNCAJ6
AVX Corporation
F930J477MNCAJ6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F930J477MNCAJ6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F930J477MNCAJ6
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:F93-AJ6
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-11259-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Size Code:N
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):300 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:470µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm @ 100kHz
Capacitance:470µF